logo

Bine ai venit Vizitator !

Acum este Mar Oct 17, 2017 8:57 pm

Autentificare
Forum DespreVise.ro
Patrunde in necunoscut...

Ce prevesteste un cutremur care are loc la ora 23:59 ?

Daca sa intamplat sa realizezi ca anumite lucruri sau chiar persoane le-ai cunoscut inainte sa-le vezi, impartaseste-ne si noua experienta ta.

Ce prevesteste un cutremur care are loc la ora 23:59 ?

Mesajde Anastasia17 » Sâm Mar 19, 2016 12:57 am

Poate vi se pare stupida intrebarea mea, insa am auzit o poveste reala despre cum pe vremuri oamenii stiau ca vin nenorocirii daca avea loc un cutremur la miezul noptii atunci cand luna era si ea intr-o anume decada. Povestea pe care o stiu eu se refera la foametea din 47', atunci cand o mare parte din populatia Basarabiei a fost nimicita de foame. Ba chiar s-a ajuns la canibalism si alte orori.

Ieri la miezul noptii, mai exact ora 23.59 a fost un cutremur in zona Timisoara. daca cineva poate sa imi spuna daca acesta lucru inseamna ceva ?

multumesc
Anastasia17

Re: Ce prevesteste un cutremur care are loc la ora 23:59 ?

Mesajde Brandana » Sâm Mar 19, 2016 11:10 am

In trecut cutremurele erau considerate ca fiind prevestitoare de nenorociri. Exista foarte multe consemnari in acest sens. Insa in ultimi ani multe cutremure sunt datorate interventiei omului, poate si de aici o lipsa de interes pentru acestea.

Stiu si de ,, povestea '' de care ai amintit tu. Insa nu as putea sa iti spun nimic exact. Inscrisuri originale in acest sens s-au pastrat foarte putine, nu le cunosc. Ceea ce pot sa iti confirm din ceea ce am citit; cutremurele in miez de noapte sunt considerate semne. Iar semnificatia acestora inseamna dezastre, foamete, razboi.

Sper sa nu fie vorba de asa ceva.
Brandana

Înapoi la Premonitii